Choinka 2014

1 marca w Teatrze Miniatura odbyło się choinkowe spotkanie członków naszego stowarzyszenia.

Młodzież i dzieci obejrzały spektakl teatralny Baltic - pies na krze, po nim zabawę dla dzieci poprowadzili aktorzy. Nagrodami w konkursach były wspaniałe maskotki, które otrzymaliśmy od Stanisława Michalaka, bardzo serdecznie dziękujemy mu za bezinteresowną pomoc. Podziękowania kierujemy również do Anety Paluch (przedstawiciela firmy Nutricia), za osobisty udział
w imprezie oraz przekazanie paczek z produktami niskobiałkowymi. Podczas tego spotkania pierwszy raz gościliśmy firmę Vitaflo, która zaprezentowała swoje produkty PKU. Jak zwykle po przedstawieniu na dzieci czekał poczęstunek. W czasie kiedy dzieci oglądały przedstawienie - rodzice wzięli udział
w Walnym Zebraniu członków stowarzyszenia. Spotkanie zakończyło się przybyciem Mikołaja
i wręczeniem paczek dla uczestników zabawy, które sponsorowały stowarzyszenie oraz firma Nutricia.

Pożegnanie lata w Szymbarku

27 września  2014 r. udaliśmy się autokarem na wycieczkę do Szymbarka, aby wspólnie z członkami Stowarzyszenia pożegnać lato.

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji:

  • zwiedzanie obiektów z przewodnikiem,
  • kino 5D,
  • park linowy,
  • świat bajek,
  • grill i poczęstunek,
  • paczki żywnościowe.

Bardzo dziękujemy firmom Nutricia i Fitavlo za darowiznę żywności niskobiałkowej, którą przekazaliśmy uczestnikom wycieczki w paczkach.

Kolonie letnie w Grabowie Parchowskim


W dniach 7 – 17 lipca 2014 r. z Biurem Turystycznym Gro – Tur zorganizowaliśmy kolonie letnie dla grupki dzieci z Gdańskiego i Bydgoskiego Stowarzyszenia Dzieci z Fenyloketonurią.
Dzieci przebywały w pięknej okolicy – w sosnowym lesie nad bardzo czystym jeziorem Sulęczyńskim.
Podczas kolonii uczestniczyły w różnych formach zajęć rekreacyjnych – kąpiele, nurkowanie, żeglowanie, gry w baseball, paintball, wędkowanie oraz edukacyjnych – nauka pierwszej pomocy. Zorganizowane były również wycieczki do Szymbarka oraz do Aquaparku w Bytowie.
Bardzo serdecznie dziękujemy Firmom: Nutricia, Vitaflo oraz Mead Johnson za odwiedziny dzieci podczas kolonii i przeprowadzenie ciekawych zajęć.
Dziękujemy również Firmie Nutricia i Vitaflo za darowiznę w postaci żywności niskobiałkowej, która była potrzebna do przygotowania dietetycznych posiłków pod bacznym okiem Justyny Justki.

Warsztaty w Sopocie


22 listopada 2014 r. odbyło się w Sopocie spotkanie zorganizowane przez Gdańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Fenyloketonurią, Poradnię Metaboliczną w Gdańsku oraz firmę Nutricia. Warsztaty od lat odbywają się pod koniec listopada, więc można więc powiedzieć, że są już naszą tradycją. Jest to świetna okazja, aby spotkać się ze znajomymi, posłuchać wykładów oraz dowiedzieć się co nowego w PKU. Ale jest to także idealna możliwość wspólnego gotowania! Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza obejmowała wykłady, a druga – to warsztaty kulinarne prowadzone przez kucharza Jerzego Nogala.
Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr Agnieszki Chrobot, która mówiła o różnicach oraz podobieństwach między ADHD a fenyloketonurią, następnie dr Joanna Jagłowska przypomniała, jak ważne jest prowadzenie diety w dorosłym życiu oraz jakie są skutki nieprzestrzegania jej
z neurologicznego punktu widzenia. Na koniec Pani Aneta Paluch z firmy Nutricia przedstawiła nowinki w serwisie PKUconnect oraz zaprezentowała nowe preparaty.
Po krótkiej przerwie przyszedł czas na wspólne gotowanie! Na początku odbył się krótki pokaz kulinarny. Razem z Jerzym pokazaliśmy jak przyrządzić pierożki francuskie z farszem kurkowym. Wyszły bardzo smaczne i rozeszły się w mgnieniu oka. Mam nadzieję, że każdy zdążył spróbować!
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na cztery zespoły, każda grupa przygotowywała inną potrawę.
Wszyscy aktywnie uczestniczyli w przygotowywaniu potraw, zarówno mali uczestnicy warsztatów, jak ich rodzice, którzy bardzo chętnie pomagali swoim pociechom. Na takich warsztatach widać, że wiele osób chce się nauczyć czegoś nowego, zainspirować, poszerzyć swoją listę potraw przyrządzanych
w domu. Z wielką przyjemnością patrzy się na takie zaangażowanie. Jeszcze fajniej uczestniczy się
w samym gotowaniu, gdzie każdy zajmuje się czymś innym, a w efekcie powstaje jedno, wspólne danie. Doprawianie jest zawsze również ciekawym punktem. Każdy z nas ma inne smaki, inne upodobania i musimy znaleźć „złoty środek” w tym wszystkim. Zwykle jednak udaje nam się doprawić potrawę tak, że większości bardzo smakuje. Wszystkie grupy nadzorował kucharz Jerzy, dając wiele cennych wskazówek i porad. Zdradzał także swoje tricki, jak dobrać idealne proporcje na ciasto naleśnikowe czy, jak zawijać sushi. Wielu osobom udało się zrobić sushi już za pierwszym razem, gratulacje - byłam naprawdę pod wrażeniem!
Podczas warsztatów ugotowaliśmy risotto z boczniakami, zupę dyniową z mlekiem kokosowym, sushi oraz sakiewki naleśnikowe. W końcu przyszedł czas na degustację. Tak samo jak pierożki, wszystko rozeszło się niemal natychmiast! Myślę, że widok pustych talerzy degustatorów dał nie lada satysfakcję gotującym Mam nadzieję, że kulinarne zmagania zainspirowały Was do tworzenia nowych potraw, szukania przepisów i próbowania nowych smaków. Pozdrawiam uczestników, dajcie znać jakie były Wasze wrażenia?
Pragniemy serdecznie podziękować Firmie Nutricia, a szczególnie Pani Anecie Paluch za zaangażowanie i pomoc przy organizacji tego spotkania.