21 września Firma Vitaflo zaprosiła członków naszego stowarzyszenia oraz pacjentów z innych
stowarzyszeń na uroczystość z okazji 85 - lecia PKU.
Gościem specjalnym konferencji był dr Geir Ivar Fölling Elgjo wnuk Asbjörna Föllinga, który
w 1934 roku po raz pierwszy opisał wrodzone zaburzenie metabolizmu fenyloalaniny u dwójki
rodzeństwa. Pan dr rozpoczął konferencję od wspaniałego wykładu, w którym opowiedział o życiu
i pracy swojego dziadka.
Potem wysłuchaliśmy również bardzo interesujących wykładów lekarzy na co dzień pracujących
z pacjentami z fenyloketonurią.
Miłym akcentem na zakończenie konferencji był występ GlassDuo, jedynego w Polsce zespołu
grającego na szklanej harfie.
Serdecznie dziękujemy firmie Vitaflo za organizację i zaproszenie nas na to wyjątkowe
spotkanie. 

Grażyna Socha

Od 23 do 26 sierpnia spędziliśmy kilka gorących dni we Wrocławiu. Pani przewodnik poprowadziła nas przez to piękne miasto i pokazała jego uroki.
Pierwszego dnia przeszliśmy szlakiem murali, które starannie wykonane przez artystów i amatorów cieszą oczy i przykuwają uwagę. Dotarliśmy na Ostrów Tumski, jest on najstarszą, zabytkową częścią miasta, pełną zabytków, muzeów i pięknej roślinności.
Do najpiękniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego należy zaliczyć gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Atrakcją było spotkanie z latarnikiem zapalającym po zmroku latarnie gazowe.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia Panoramy Racławickiej, która wspaniale odrestaurowana zrobiła na nas duże wrażenie. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej.
Podczas spaceru bulwarami nadodrzańskimi podziwialiśmy panoramę Ostrowa Tumskiego, uliczkami Starego Miasta dotarliśmy do Rynku, średniowiecznego placu targowego jednej z najpiękniejszych i największych starówek w Polsce. Wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć niezwykły, multimedialny pokaz fontann.
W niedzielę przeszliśmy szlakiem zegarów wrocławskich, potem Promenadą Staromiejską do Narodowego Forum Muzyki, zwiedziliśmy Muzeum Teatru.
Podczas naszych spacerów towarzyszyły nam liczne wrocławskie krasnoludki.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Hydropolis, to jedna z najbardziej nowoczesnych interaktywnych ekspozycji w Polsce. Skoncentrowana jest wokół wody, jej życiodajnych wartości i roli, jaką odgrywa w funkcjonowaniu naszej planety i całego kosmosu. Wrocławskie ZOO było ostatnim etapem wycieczki, gdzie duże wrażenie zrobiło
Afrykarium. to jedyne na świecie tematyczne oceanarium, poświęcone wyłącznie faunie Afryki.
Wycieczka zorganizowana została przez Zarząd, w całości sfinansowana została przez nasze Stowarzyszenie.

Grażyna Socha

24 marca spotkaliśmy się w Hotelu Gdynia na warsztatach kulinarnych, które zorganizowaliśmy wspólnie z firmą Nutricia. Licznie zgromadzeni członkowie naszego Stowarzyszenia najpierw wysłuchali wykładów Pani dietetyk na temat węglowodanów w diecie oraz Pani Kingi Heyka, która mówiła jak wprowadzać do diety dzieci małych produkty stałe. Z kolei przedstawicielka firmy Nutricia Pani Joanna Krzyśpiak przybliżyła nam założenia nowego projektu Drużyna na 6!

Po części teoretycznej warsztatów Pan kucharz Jerzy Nogal podzielił uczestników na 4 drużyny i wyjaśnił zasady warsztatów kulinarnych. Tym razem to uczestnicy sami musieli zdecydować co ugotują i jakich użyją do tego produktów. Jak zwykle świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i ugotowaliśmy 4 wyśmienite potrawy: risotto, flaczki z boczniaków oraz curry i zupę tajską. Na zakończenie uczestnicy otrzymali paczki od firmy Nutricia i od Stowarzyszenia.

Serdecznie dziękujemy Firmie Nutricia za współpracę i organizację tego przedsięwzięcia, a uczestnikom za udział i zaangażowanie podczas warsztatów.

 

1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji wybraliśmy się statkiem na Hel. Po dwugodzinnym rejsie zawinęliśmy do portu, gdzie czekał na nas Pan przewodnik. Wspólnie z nim przespacerowaliśmy się na cypel, zjedliśmy obiad, zwiedziliśmy Muzeum Rybołówstwa i odwiedziliśmy fokarium.

Na Helu spędziliśmy około 5 godzin i trzeba było wracać do Gdańska. Drogę powrotną odbyliśmy znów statkiem Żeglugi Gdańskiej.

Na zakończenie wycieczki uczestnicy obdarowani zostali paczkami, które sponsorowała firma Vitaflo, nasza zaprzyjaźniona apteka oraz Pan M, który przekazał produkty PKU i maskotki.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za prezenty, które uświetniły Dzień Dziecka.

 

Grażyna Socha

12.01.2019 r. spotkaliśmy się na Stadionie Energa w Gdańsku. Na początku wysłuchaliśmy bardzo ciekawych wykładów naszych lekarzy i dietetyka. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie stadionu, a młodzież na tor gokartowy. Najmłodsi z kolei mieli zajęcia z animatorami. Na zakończenie uczestnicy obdarowani zostali paczkami od firmy Vitaflo International Ltd. oraz od stowarzyszenia.

Bardzo serdecznie dziękujemy firmie Vitaflo International Ltd. za organizację bardzo udanego spotkania.